Przepisy dotyczące zbiorników 2021

 

Zbiornik na paliwo przepisy – niezmiernie ważna kwestia, o której klienci, zaopatrując się w produkty z tejże branży, bardzo często zapominają. Atest na dwupłaszczowy zbiornik na paliwo ma znaczenie, jeśli pragniesz zakupić dany produkt do użytku własnego, komercyjnego czy użytku w gospodarstwie rolnym. Obecnie wszelkie kwestie odnośnie użytkowania zbiorników na paliwo określają konkretne przepisy. Wytyczne są uzależnione przede wszystkim od pojemności zbiornika paliwa, jaki wybierzesz i jaki potrzebujesz. Pamiętaj jednak o obowiązkowej rejestracji zbiornika na paliwo w UDT, jeżeli jego pojemność przekracza 2 500 litrów.

 

Niezmiernie istotne są także warunki eksploatacji zbiorników na paliwo. Atest na zbiornik paliwa to pewność, iż dany produkt cechuje najwyższa jakość oraz zgodność z najnowszymi normami. Pamiętaj, że jako sklep internetowy oferujący imponujący wachlarz zbiorników na paliwo różnego rodzaju, nie ponosimy odpowiedzialności za niezgodne z prawem użytkowanie produktów. Weź pod uwagę atest na zbiornik paliwa i wybierz sprawdzone rozwiązania najwyższej jakości!

 Poniżej znajdziejsz przepisy dotyczące dwupłaszczowych zbiorników na paliwo:


Przepisy dotyczące zbiorników na olej napędowy w 2021 roku

Jeżeli już eksploatujesz lub nosisz się z zamiarem zakupu zbiornika na olej napędowy do celów prywatnych, do gospodarstwa rolnego bądź do użytku komercyjnego, koniecznie zapoznaj się z aktualnymi przepisami i normami prawnymi obowiązującymi w 2020 roku.

 

Nie stosując się do prawa polskiego oraz norm i dyrektyw unijnych narażasz się na ryzykootrzymania wysokiej kary grzywny, a nawet na bycie skazanym prawomocnym wyrokiem sądowym.

Wymogi prawne dotyczące zbiorników do przechowywania oleju napędowego o pojemności do 2 500 litrów.

 1. Każdy zbiornik do magazynowania oleju napędowego powinien być wyposażony w zbiornik zewnętrzny (drugi płaszcz) pełniący funkcję tacy wychwytującej. Zbiornik taki nazywamy zbiornikiem dwupłaszczowym.

  Wymagana dokumentacja:

  • Poświadczenie wytwórcy – dokument zaświadczający o wykonaniu zbiornika zgodnie 
   z dokumentację techniczną oraz warunkami określonymi w uprawnieniu do wytwarzania
  • Deklaracja zgodności z normą unijną EN 13341:2005 + A1:2011 dotycząca naziemnych termoplastycznych zbiorników stacjonarnych do magazynowania olei opałowych lekkich, nafty oraz olei napędowych domowego użytku zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011
  • Dokumentacja techniczno – ruchowa tzw. „paszport maszyny”. W skład tej dokumentacji wchodzą: charakterystyka i dane ewidencyjne, rysunek zewnętrzny, instrukcja obsługi, instrukcja konserwacji oraz instrukcja BHP
  • Tabliczka znamionowa z numerem seryjnym, rokiem produkcji zbiornika oraz pełnymi danymi producenta


  Konieczne wyposażenie:

  • Wlew o '2' złączu umożliwiający podpięcie węża dystrybucyjnego bezpośrednio z cysterny paliwowej
  • Czujnik maksymalnego napełnienia umożliwiający bezpośrednie podłączenie go do cysterny wydającej paliwo i odcinający dopływ paliwa w przypadku maksymalnego napełnienia zbiornika, zapobiegając tym samym wyciekowi cieczy
  • Przyłącze do podłączenia uziemienia zbiornika
  • Automatyczny pistolet nalewowy odcinający dystrybucję paliwa w przypadku maksymalnego napełnienia zbiornika
  • Obudowa dystrybutora chroniąca urządzenie przed niepowołanym dostępem zamykana na kłódkę bądź kluczyk

   2. Wymogi prawne dotyczące zbiorników do przechowywania oleju napędowego o pojemności od 2 500 do 5 000 litrów.

  Patrz pkt.1 oraz dodatkowo:

  Wymagana dokumentacja:

  • Świadectwo przeprowadzenia próby szczelności wykonanej przez Inspektora Urzędu Dozoru Technicznego, w miejscu w którym wyprodukowany został zbiornik
  • Dokument rejestracji w Dziale Ciśnieniowym Urzędu Dozoru Technicznego właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Wszelkie informacje na ten temat, formularze zgłoszeniowe oraz dokładną instrukcję wykonania zgłoszenia znajdziecie TUTAJ. Rejestracji zbiornika na paliwo należy dokonać w ciągu 30 dni od zainstalowania zbiornika. Rejestracja zbiornika na paliwo jest niezmiernie istotna i gwarantuje eksploatację urządzenia zgodnie z obowiązującym prawem.

    Konieczne wyposażenie:

  • Elektroniczny czujnik przecieku. Urządzenie instalowane w przestrzeni między-płaszczowej mające za zadanie dźwiękowo powiadamiać użytkownika o wystąpieniu wycieku ze zbiornika wewnętrznego.             
                  

  3. Wymogi prawne dotyczące zbiorników do przechowywania oleju napędowego o pojemności od 5 000 litrów i większych.

  Patrz pkt.1 i pkt.2 oraz dodatkowo:

  Wymagana dokumentacja:

  • Zgoda na eksploatację zbiornika wydana przez Państwową Straż Pożarną
  • Zgoda na eksploatację urządzenia wydana przez Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego

  Procedury zgłaszania do powyższych instytucji różnią się od siebie w zależności od województwa w którym mieszkacie. Przed zakupem zbiornika o pojemności powyżej 5 000 litrów radzimy skontaktować się z każdą z nich w celu zapoznania się z procedurami zgłoszeniowymi oraz uzyskania stosownych wniosków.

   4. Wymogi dotyczące odpowiedniego umieszczenia zbiornika w miejscu jego eksploatacji

  • Zbiornik należy umieścić na trwałej, wypoziomowanej powierzchni, która zapewni stabilną pozycję
  • Zbiornik należy umieścić w miejscu ułatwiającym dostęp cysternie z paliwem
  • Zbiornik musi znajdować się w odległości przynajmniej 10 metrów od najbliższego ujęcia wody pitnej
  • Zbiornik musi znajdować się w odległości przynajmniej 10 metrów od budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej
  • Zbiornik musi znajdować się w odległości przynajmniej 5 metrów od innych obiektów budowlanych i od granicy działki sąsiedniej 

  Odległości od budynków mogą być zmniejszone o połowę, pod warunkiem zastosowania pomiędzy budynkiem lub obiektem a zbiornikiem ściany oddzielenia przeciwpożarowego o klasie odporności ogniowej co najmniej REI 120 zasłaniającej zbiornik od strony budynku lub obiektu.

   

  Twojezbiorniki.pl nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje jakie możesz ponieść
  nie stosując się do obowiązujących przepisów prawa podczas eksploatacji zbiornika na olej napędowy.

    

Bezpieczne zakupy

 

30-dniowy-zwrot-towaru-twojezbiorniki

prokonsumencki-twojezbiorniki

SSl Encryption twojezbiorniki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl