do kasy suma: 0,00 zł

INFOLINIA

736 900 800

biuro@twojezbiorniki.pl

Pracujemy PN-PT 8-20 Soboty 9-14.

wyszukiwarka zaawansowana
Koniec przechowywania paliwa w jednopłaszczowych mauzerach? Nowe Przepisy 0

zbiornik-na-paliwo-swimer-tank-5000lPo wejściu w życie tzw. „pakietu przewozowego” wiele mówi się o ewentualnych kontrolach warunków w jakich odbiorcy magazynują paliwa, a zwłaszcza olej napędowy. Tymczasem przepisy nakazujące przechowywanie oleju napędowego w dwu-płaszczowych, atestowanych zbiornikach istnieją już od wielu lat. Głównym przepisem prawnym regulującym tą kwestię jest 

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r.w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów(Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.), które Dopuszcza przechowywanie paliw płynnych klasy III, na potrzeby własne użytkownika, w zbiorniku naziemnym dwu płaszczowym o pojemności do 5 m3.

Do takich "zakazanych" zbiorników należą, najczęściej używane w Polsce do magazynowania oleju napędowego, zbiorniki jednopłaszczowe o pojemności 1000l tzw. "mauzery" . Wyklucza je przede wszystkim brak drugiego płaszcza oraz atestów dopuszczających je do magazynowania paliw. Zachęcamy do wymiany swojego starego zbiornika na zbiornik atestowany - co ułatwi proces zakupu paliwa z dostawą i nie narazi odbiorców na kary grzywny z tytułu magazynowania paliwa w niewłaściwy sposób.

W ostatnim czasie dostajemy wiele pytań dotyczących zgłaszania zbiorników do instytucji kontrolujących. 

W przypadku zbiorników o pojemności do 2500l włącznie użytkownik nie ma obowiązku zgłaszania ich do Urzędu Dozoru Technicznego gdyż objęte są one tzw. uproszczonym dozorem technicznym. Obowiązek ten powstaje dla wszystkich zbiorników o pojemności powyżej 2500l. Zgłoszenia do UDT w przypadku zbiorników o pojemności powyżej 2500l dokonać należy wypełniając wniosek o przeprowadzenie badania technicznego UDT, oraz złożyć go wraz z 2 kopiami dokumentacji dostarczonej przez producenta urządzenia, oraz z mapką usytuowania zbiornika potwierdzoną przez specjalistę ds. p.poż, w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania oddziale UDT. Następnie czeka nas wizyta inspektora w celu sprawdzenia zbiornika. Jeśli zbionik spełniać będzie wszystkie wymogi Ustawy o Dozorze Technicznym to zostanie on dopuszczony do użytkowania. Koszt rewizji zbiornika wykonanej przez Inspektora UDT to 237zł brutto. Rewizja dokonywana jest co 2 lata. Podczas takiej kontroli Inspektor sprawdza czy usytuowanie zbiornika jest zgodne z mapką dostarczoną przy zgłoszeniu, czy zbiornik jest prawidłowo uziemiony oraz czy zbiornik wyposażony jest w detektor wycieku między płaszczami.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl